top of page

Author Profile

Profile picture - colour - cropped_edite

Michael was born in Durban, South Africa in 1955.

He was raised and educated in Rhodesia (now Zimbabwe). Following completion of his A levels at Prince Edward School in November 1973 he joined his parents and four siblings in the UK following their recent emigration from Rhodesia. He attended the University of Dundee, Scotland from August 1974 to July 1978 where he obtained a Bachelor of Laws with honours.

He returned to Rhodesia in September 1978 where he lived and worked until March 1990. Whilst in Rhodesia he was initially employed as a public prosecutor with the Ministry of Law and Order and then by CIMAS Medical Aid Society.

In February 1980 he undertook his 12 month period of national service. After completion of a three month long officer training course, he was posted to the 3rd Battalion of the Rhodesian African Rifles as a 2nd Lieutenant.

In March 1990 Michael emigrated to Australia with his wife and two sons. He settled with his wife and family in Adelaide, South Australia where he worked in various senior positions in the private health sector for more than 30 years.

Michael retired in March 2022. He still lives in Adelaide, South Australia together with his wife Barbara.

Throughout his working life, both in Zimbabwe and then in Australia, Michael has always had a keen interest in the affairs of Zimbabwe and its people. He has returned to the country twice for short visits, once in 2012 and then again in 2022.

bottom of page